Bezpečnostní a etické podmínky provozu jezdecké stáje a jezdeckého výcviku
- Při příchodu do jezdeckého nebo chovatelského areálu je povinností každého ohlásit se a respektovat pokyny majitele, trenéra, vedoucího stáje nebo zkušených jezdců a ošetřovatelů, nepřibližovat se ke koním.
- Je nutné dodržovat ústně nebo písemně sdělené bezpečnostní a další podmínky provozu stáje.
- Ke koním můžeme přistupovat jen se svolením výše zmíněných osob. Do výběhů a pastvin bez zodpovědného doprovodu osoby z jezdeckého střediska je zákaz vstupu, neboť hrozí nebezpeční úrazu.
- Ve stájích a při zacházení s koňmi se chováme klidně – neběháme, nekřičíme, koně neplašíme a bez souhlasu majitele ani nekrmíme pamlsky.
- Pro jezdecký výcvik je nutné se vhodně vybavit, především obléci. Každý jezdec musí mít svou kvalitní jezdeckou přilbu, jezdecké boty nebo chapsy doplněné vhodnou kotníčkovou obuví s rovnou podrážkou. Součástí výstroje jsou pohodlné pružné jezdecké kalhoty a sportovní košile nebo svetr s dlouhým rukávem. Rukavice jsou doporučeny. Nenosíme řetízky, náramky a jiné snadno zachytitelné předměty.
- Při příchodu ke koni, koně dostatečně slyšitelně oslovíme, přistupujeme z levé strany, ve volném prostranství nepřistupujeme ke koni nikdy ze zadu (na stáních, kde je možný přístup pouze od zadu koně, koně důrazně oslovíme).
- V rámci výcviku a ošetřování koní dodržujeme bezpečnou vzdálenost při zacházení s koňmi – buď stojíme těsně u koně, nebo tak daleko, abychom nemohli být zasaženi kopyty nebo kousnuti. Ke koním je zákaz přístupu bez vědomí zodpovědné osoby.
- Koně vodíme na uzdečce nebo na vodící ohlávce s udidlem, jednoho koně vede jeden člověk. Je důležité se naučit správně vodit a předvádět koně.
- Součástí bezpečnosti je také kontrola sedlového materiálu a to jak zodpovědnou osobou tak samotným jezdcem. Případné závady je nutné hlásit zodpovědné osobě.
- Zájemcům o pravidelné ježdění doporučujeme očkování proti tetanu. U dětí do osmnácti let musí dát souhlas k jízdě na koni alespoň jeden z rodičů, vhodný je také souhlas ošetřujícího lékaře.
- Noví jezdci objektivně informují zodpovědnou osobu o svých předchozích jezdeckých zkušenostech (kde jezdili, jak dlouho, jak často apod.) Zodpovědná osoba vezme nové jezdce nejprve na jízdárnu, kde sám zjistí stav věci.
- Žáci, klienti stáje i turističtí jezdci se zavazují respektovat pokyny zodpovědné osoby, cvičitele nebo jiné osoby (pověřené k výcviku) a to jak na jízdárně a v terénu, tak ve stáji či na dalších místech souvisejících s jezdeckým výcvikem nebo činností kolem koní.
- Jezdci i další účastníci jezdeckého provozu by měli být pojištěni proti úrazu. Při příchodu nových účastníků by měli preventivně nahlásit, u které pojišťovny jsou pojištěni a číslo pojistky. Ve všech jezdeckých střediscích je jezdecký výcvik provozován na vlastní nebezpečí jezdce.
- Na koni nejezdíme pod vlivem alkoholu, sedativ nebo drog. Při jízdě na koni se nesmí žvýkat žvýkačka, nekouříme a netelefonujeme.
- Pro práci u koní je nezbytné se naučit zacházet s nářadím ve stáji.
- Je podstatné dodržovat pořádek a čistotu – koní, oblečení, nářadí, stájí, areálu.
- Ve stájových prostorách je zakázáno kouřit.
- K jezdecké praxi je doporučeno se vzdělávat i v jezdecké teorii.
- Měli bychom jezdit ohleduplně ke koním, k ostatním jezdcům, k okolí a k přírodě. Jezdci na koních by měli kolemjdoucí zdravit první.
- Všichni jezdci, chovatelé a příznivci koní jsou povinni tyto podmínky v rámci možností dodržovat, aby neubližovali koním, svému okolí a ani sobě a aby se jezdecký výcvik a práce kolem koní odvíjela ve vstřícném, přátelském a ohleduplném duchu.